Vücudunuzun pH Seviyesini Evde Nasıl Test Edebilirsiniz?

Vücudunuzun pH Seviyesini Evde Nasıl Test Edebilirsiniz?
pH terimi , alkali ve asit arasındaki bir maddenin dengesi anlamına gelmektedir. Vücudunuzun pH seviyesi söz konusu olduğunda, olumsuz oral Beykoz escort sağlık sonuçları olabilir. Peki evde Vücudunuzun pH Seviyesini test edebileceğinizi biliyor musunuz?

İhtiyacın olacak:

PH test şeritleri
Plastik kaşık

Vücudunuzun pH seviyesini evde test etmenin ilk ve en önemli adımı, seviyenizi tükürük kullanarak analiz etmek için pH şeritleri satın almaktır. Şeritleri kullanmadan önce bir şey yemekten veya içmekten kaçının ve testten 30 dakika önce dişlerinizi fırçalamayın. Ağızdan tükürüğü çıkarmak için birkaç kez yutun. Bu aynı zamanda yeni tükürük üretimini de teşvik eder. Plastik bir kaşık üzerine tükürün.
Bir test şeridini tükürüğün içine batırın. Test şeridini çıkarın ve rengin değişmesini bekleyin. Test şeridinin rengini pakette bulunan tabloyla karşılaştırın. İdeal aralık 6,8 ile 7,2 arasındadır. Vücudunuzun pH seviyesini belirlemek için test çizelgesini birkaç hafta saklayın.

pH'ınızı bulmanın çok basit bir başka yöntemi de idrarınızdır . İkinci sabah idrarınızı bir kaba koyun (birincisi çok asidik olduğu için atmalısınız) ve pH indikatör kağıdı kullanın (büyük eczanelerden veya laboratuvar ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz). İnsanlar için ideal pH 7.35 ile 7.5 arasındadır. Bu değer daha düşükse "asidik"siniz; ve daha "alkali" olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.
Bu değer sık sık değişir. Vücudunuz birçok nedenden dolayı asidik hale gelebilir ancak başlıcaları şunlardır:

Hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük etmek.

Çiğ sebze veya meyve içermeyen bir diyet.

Nişasta, yağ, şeker ve/veya işlenmiş gıdalar açısından zengin bir diyet.

Aerobik egzersiz eksikliği.

Stresli bir yaşam sürmek.

pH seviyeniz asidik olduğunda, vücudunuz size birçok şekilde söyleyecektir. En yaygın olanları sinirlilik, bacak veya kollarınızda ağrı, baş ağrısı, sindirim sisteminde ağrı, asitli ter, mantar enfeksiyonlarına (atlet ayağı) kolayca bulaşma ve hatta uykusuzluktur. Bu yüzden sağlığınız için en iyi şey pH seviyesinin olabildiğince alkali olmasıdır. Bunu başarmak için şu ipuçlarını izlemelisiniz:

Diyetinize daha fazla çiğ sebze ekleyin (günde en az 3 porsiyon).

Su iç; günde en az 2 litre (tercihen damıtılmış).

Haftada en az 3 kez egzersiz yapın.

Alkollü içeceklerden kaçının.

Coca-Cola gibi alkolsüz içeceklerin düzenli tüketiminden kaçının.

Beyaz un ve şekerle yapılan yiyecekleri daha az tüketin.

Stresten kaçının ve rahatlamayı öğrenin.

"Alkali" olmak çok basittir ve buna değer.